“Armed with Cigdem’s impressive vocals they’ve crafted some entertaining songs with their fusion of heavy metal and hard rock. Honestly, I was both surprised and impressed by the band and the depth of their music.”

dangerdog.


“This could be a sleeper hit for many in their collection. LOSTPRAY isn’t going to blaze the fastest trail, they instead perform Metal in a tasteful manner – keeping the focus on great riffs, strong hooks, and clean, memorable vocals.”

– metal-temple


“If this is not Metallica, then this band is the next best thing!”

– reverbnation crowd reviews

LostPray, 2013 yılında, İstanbul’dan çocukluk arkadaşı olan Tufan Çiğdem ve Burak Gündoğdu tarafından Odesa’da kurulur. 19 yaşında Ukrayna’ya Üniversite eğitimi almak için giden Tufan, mezun olduktan sonra Odesa’ya yerleşir ve çocukluk hayali olan müziğe dönmeye karar verir. Başarılı olduğu birkaç müzik projesinden sonra, birlikte profesyonel müzisyenlik hayalleri kurduğu Burak ile tekrar irtibata geçer. Bu dönemde İstanbul’da Üniversite son sınıfta okuyan Burak, son sınavına girer ve diplomasını dahi almadan, ertesi gün Odesa’ya taşınır.

İkili tekrar buluştuktan sonra, iki Ukraynalı müzisyenle birlikte derhal stüdyoya girer ve Burak’ın 2 bestesini kaydeder. Bu kayıtlarla yola çıkan grubu zorlu bir süreç beklemektedir. Gerek Türkiye’de yaşanan olaylar, gerek Ukrayna’da patlayan kriz, Tufan ve Burak’ı sıkıntılı bir ruh haline sürükler. 6 aylık besteleme sürecinden sonra, albüm kaydına başlayan grubun yaşam mücadelesi, bölgede günden güne gerginleşen durumla, daha da çekilmez bir hale gelir. Maddi manevi tüm olumsuz şartlara rağmen, çıkış albümleri olan 8 parçalık “That’s Why”ın kayıdı 4 ayda tamamlanır.

Bu sürecin ardından dünyadaki bir çok şirketle temasa geçen Lostpray, aldıkları 10’dan fazla teklif arasından, Alman PureSteel Records ile promosyon anlaşması imzalar. LostPray’in çıkış albümü olan “That’s Why” 26 Eylül 2014 tarihinde tüm dijital platformlarda, mekanik olarak ise LostPray’in resmi internet sitesinden piyasaya sunulur.

Bilindiği gibi Türkiye ve Ukrayna’daki rock müzisyenler, diğer müzik dallarına göre daha nadir ve bugüne kadar ülkelerinden dışarı çıkmayı başaramadılar. LostPray aynı çatı altında temsil ettiği iki ülke adına bunu değiştirmek istiyor.